
Foto: Henrik Bang Jensen
Tog og veterantræf i Græsted
Søndag den 5. juni 2022
Så kører MY veterantog igen til tog og veterantræf i Græsted. Fra Hundested køres via Frederiksværk og Hillerød direkte til Eventpladsen i Græsted. Undgå bilkøer og parkering langt fra begivenhederne, tag veterantoget lige til begivenhedernes centrum.
Træffet er for ældre mekanik fra ind og udland. Der kan opleves veteranbiler, traktorer, motorcykler og knallerter, busser, lastbiler og endda et tivoli.
Foruden den gamle mekanik, kan der opleves et kæmpe kræmmermarked, hvor der kan gøres en god handel, og når der er behov for en pause fra røg og støj, kan kaffen nydes i kaffeteltet anno 1910, betjent af de flot udklædte kaffedamer.
Tag plads i MY veterantogs bløde sæder og nyd turen gennem Nordsjælland til lyden af et stort diesellokomotiv. Toget trækkes af vores kendte og populære MY lokomotiv MY 1126 med røde vogne. Undervejs betjenes passagererne fra togets salgsvogn, hvor der kan købes et udvalg af drikkevarer, snacks og souvenirs.
Der kan købes entré til veterantræffet sammen med togbilletten, alternativt kan entrébilletter købes ved indgangen eller online.
Køreplan
Station | Tur | |
---|---|---|
Hundested | afg | 09:40 |
Østerbjerg | afg | 09:48 ⊗ |
Melby | afg | 09:55 |
Frederiksværk | afg | 10:03 |
Lille Kregme | afg | 10:05 ⊗ |
Ølsted | afg | 10:13 |
Skævinge | afg | 10:19 |
Hillerød | afg | 10:46 |
Græsted | ank | 11:12 |
Station | Retur | |
---|---|---|
Græsted | afg | 16:12 |
Hillerød | ank | 16:39 |
Skævinge | ank | 17:00 |
Ølsted | ank | 17:05 |
Frederiksværk | ank | 17:17 |
Lille Kregme | ank | 17:10 ⊗ |
Melby | ank | 17:25 |
Østerbjerg | ank | 17:31 ⊗ |
Hundested | ank | 17:42 |
⊗ Toget standser kun efter behov på disse stationer. Husk at tænde passagersignalet på perronen når du skal på toget, samt at gøre personalet i toget opmærksom på du skal af toget.
Billetpriser
Til Græsted fra | Voksen | Barn |
---|---|---|
Hundested, retur | 195 DKK | 95 DKK |
Frederiksværk-Skævinge, retur | 175 DKK | 85 DKK |
Hillerød, retur | 130 DKK | 65 DKK |
Enkeltbillet. Sælges kun i toget | 130 DKK | 65 DKK |
Entré til veterantræf, gyldig på kørselsdagen | 120 DKK | 0 DKK |
Betingelser
- Barn fra 4 til og med 14 år. Bemærk særlig aldersgrænse på denne tur. Børn under 4 år gratis, hvis de ikke optager en plads.
- Barnevogne medtages gratis i det omfang pladsen tillader.
- Cykler og anden rejsegods medtages ikke på denne tur.
- Enkeltbilletter sælges ikke i forsalg.
Billetsalg og betaling
Pladsreservation og billetkøb i forsalg anbefales for at være sikker på plads i toget. Pladsbillet er inkluderet i billetprisen ved billetkøb i forslag. Betaling kan foretages med Visa eller Mastercard.
Evt resterende billetter sælges i toget. I toget kan betales med MobilePay evt kontant. Dankort og kreditkort modtages ikke i toget.
Dem som ikke køber billet til toget, men tager billeder af vores tog på ruten, må meget gerne donerer et beløb på MobilePay 112852 Vores arrangementer afhænger af indtægter fra kørslerne.
Reservation og forsalg
Der kan reserveres plads og købes billetter til og med fredag den 3. juni 2022 kl 18:00.
Spørgsmål i forbindelse med reservation og billetsalg sendes til billet@myveterantog.dk
Togservice
I toget vil der være salg af varme og kølige drikke samt snacks og souvenirs.
Forbehold
Ret til ændringer forbeholdes.
Check hjemmesiden inden afgang for information om eventuelle ændringer.
Information
www.myveterantog.dk for evt ændringer.
Yderligere information E-post billet@myveterantog.dk